zamknij

Masz pytania? Zadzwoń, pomożemy! +48 531 506 400

wróć do artykułów

Architektura – wnętrza czy urbanistyka?

Gdy myślimy o studiach związanych z architekturą, mamy do wyboru dwa kierunki, które mają to słowo w nazwie. Należy jednak pamiętać, że nie są one identyczne, dlatego ważne jest dokładne zrozumienie różnic między nimi przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Architektura wnętrz i architektura i urbanistyka – różnice

Architektura wnętrz i architektura i urbanistyka różnią się przede wszystkim pod względem uczelni, na których są wykładane. Ogólnie rzecz biorąc, kierunki artystyczne znajdują się głównie na politechnikach i akademiach sztuk pięknych, ale istnieją pewne różnice:

  • Architekturę wnętrz można studiować zarówno na politechnikach, jak i na akademiach sztuk pięknych.
  • Architekturę i urbanistykę można studiować na politechnikach oraz na jednej akademii sztuk pięknych, w Poznaniu.

Wybór rodzaju uczelni ma duże znaczenie, chociaż teoretycznie można oczekiwać, że kierunek o tej samej nazwie będzie prowadzony w identyczny sposób niezależnie od uczelni. Jednak w praktyce jest inaczej.

Architektura na politechnice vs na ASP

Politechnika to uczelnia, na której kładzie się nacisk na umiejętności techniczne, matematyczne zdolności kandydata oraz jego orientację w naukach ścisłych. Na politechnikach wymaga się logicznego myślenia, doskonałego warsztatu technicznego i umiejętności radzenia sobie z złożonymi obliczeniami. Jest to miejsce dla umysłów o profilu ścisłym.

ASP to natomiast typowo artystyczna uczelnia, gdzie nacisk kładzie się na kreatywność studenta, jego otwartość na różne techniki i orientację w współczesnych trendach artystycznych. Jest to idealne miejsce dla umysłów o profilu humanistycznym.

Architektura wnętrz

Architektura wnętrz jest kierunkiem, który można studiować zarówno na politechnikach, jak i na ASP. Koncentruje się on głównie na rysunku, projektowaniu i malarstwie. Na tym kierunku spotkamy się również z dużą ilością teorii, zwłaszcza historii architektury, co jest typowe dla kierunków humanistycznych. Absolwent tego kierunku będzie mógł zajmować się projektowaniem i urządzaniem przestrzeni wnętrz, począwszy od nietypowych miejsc, takich jak sale muzealne, aż po codzienne projekty dziecięcych pokojów.

Architektura i urbanistyka – krótki opis

Architektura i urbanistyka to zupełnie inny, bardziej techniczny kierunek, który głównie prowadzony jest na politechnikach. Koncentruje się on na matematyce, fizyce, mechanice i materiałoznawstwie. Na tym kierunku jest mniej sztuki w tradycyjnym sensie, natomiast dużo więcej zadań technicznych, wymagających znajomości mechaniki budowli i tworzenia konstrukcji. Absolwent tego kierunku będzie mógł nie tylko tworzyć przestrzeń wnętrz, ale także samodzielnie projektować architekturę całych budynków.

Zakończenie studiów na kierunku architektura i urbanistyka, ze względu na to, że zazwyczaj prowadzone są przez politechniki, wiąże się z uzyskaniem tytułu inżyniera lub magistra inżyniera. Osoby z tymi tytułami mają większe możliwości zawodowe niż absolwenci architektury wnętrz, którzy zdobywają tytuł licencjata lub magistra na uczelniach artystycznych.

Co wybrać – architekturę wnętrz czy urbanistykę?

Niezależnie od wyboru architektury wnętrz czy architektury i urbanistyki, konieczne będzie zdanie egzaminu wstępnego. Na politechnikach zwykle polega to na przyjściu na salę egzaminacyjną i wykonaniu konkretnych zadań rysunkowych w określonym czasie. Zazwyczaj jedno z zadań ma charakter techniczny, a drugie polega na odwzorowaniu martwej natury lub kompozycji.

Akademie sztuk pięknych mają natomiast inną praktykę i zwykle pozwalają na przygotowanie prac w domu, które przynosi się na rozmowę rekrutacyjną. Często na ASP odbywa się dodatkowy etap rekrutacji, który obejmuje rozmowę z kandydatem, podczas której ocenia się zarówno jego osobowość, jak i wiedzę ogólną na tematy artystyczne.


Znajdź kurs dla siebie
Zacznij rysować
Kontakt
telefon: 531 506 400
E-mail: kontakt@edukreska.pl
Kursy malarstwa i rysunku Edukreska® Copyright 2024. All Rights Reserved.
Designed by: heksagraf and Patryk Hardziej