Pytanie „co rysować” nurtuje każdego rysownika – zarówno początkującego, jak i zaawansowanego. Kiedy siedzimy przed czystą kartką, rzeczywiście czasem trudno o szybki kreatywny pomysł. Można by po prostu powiedzieć, że warto rysować wszystko, cokolwiek nas interesuje i otacza. Jednak nasz umysł preferuje konkretne wskazówki, a nie ogólne sugestie. Zobacz listę podpowiedzi – co warto rysować?
W rysowaniu najważniejsze jest, aby zastanowić się, co sprawia nam przyjemność. Warto rysować to, co nie będzie dla nas uciążliwe, co będzie po prostu przyjemnym sposobem spędzania czasu. Jeśli interesujemy się rysowaniem, ponieważ uwielbiamy malować pejzaże, ale nie czujemy się komfortowo przy rysowaniu postaci… zostawmy postacie na boku! Nasze umiejętności nie ucierpią, jeśli staniemy się specjalistami od krajobrazów, a nie postaci. Gdyby wszyscy byli eksperci w rysowaniu wszystkiego, nie mielibyśmy specjalistów w żadnej dziedzinie.
Dla początkujących, doskonałym wyborem będzie martwa natura, ponieważ nieporuszająca się kompozycja pozwala nam wielokrotnie ją odtwarzać, doskonaląc nasze umiejętności. To właśnie na błędach najłatwiej się czegoś nauczyć – jeśli pierwsza próba odtworzenia martwej natury nie wypali, zawsze możemy zacząć od nowa. Kompozycja będzie na nas czekać. Niestety, w przypadku „żywej” natury jest inaczej. Światło się zmienia, pogoda może pokrzyżować nasze plany plenerowe, a modelowi może się znudzić czekanie, aż uda nam się uchwycić jego wygląd. Dlatego zaczynamy od martwej natury – ale nie pozostajemy na niej.
Kompozycję martwej natury możemy stworzyć samodzielnie. Wystarczy wziąć przypadkowe przedmioty, które mamy w domu, i ustawiać je w różnych układach – nad sobą, obok siebie, z różnymi odległościami. Ważne jest, aby elementy martwej natury były różnorodne. Najlepiej, jeśli zawierają elementy organiczne (np. jabłko, kula, butelka, wazon), geometryczne (np. drabina, blacha, zeszyt) i materiałowe (np. koc, szal, chusta, ręcznik). Wszystko to można znaleźć w naszym domu.
A może człowiek? Rysowanie postaci to trudny temat, ale niesamowicie satysfakcjonujący. To doskonałe wyzwanie dla tych, którzy chcą spróbować czegoś wymagającego. Możemy rysować człowieka w statycznej pozycji lub w ruchu. Oczywiście łatwiej zacząć od statycznej postaci. Możemy odwzorowywać sylwetkę człowieka na podstawie zdjęć lub z prawdziwej osoby (choć tutaj pojawia się problem z modelem).
Bardzo interesującym ćwiczeniem jest rysowanie człowieka przy użyciu drewnianej figurki (dostępnej w większości sklepów dla rysowników). Figurkę możemy ustawiać w różnych pozycjach, imitując człowieka stojącego, biegnącego, siedzącego czy wyciągającego ręce. W przypadku rysowania człowieka w ruchu, pomocne są aplikacje, które umożliwiają kształtowanie postaci. W wielu z tych aplikacji możemy samodzielnie decydować o pozycji wirtualnego modela. Ciekawą opcją jest również losowanie pozycji – szybki szkic pokaże nam, czy już opanowaliśmy daną pozycję, czy powinniśmy bardziej się skoncentrować na jej ćwiczeniu.
Oprócz natury i postaci, istnieje wiele innych tematów, które można wykorzystać do rysowania:
Pamiętaj, że najważniejsze jest rysowanie tego, co sprawia Ci przyjemność i czego chcesz się nauczyć. Nie ograniczaj się tylko do jednego tematu, eksperymentuj i rozwijaj swoje umiejętności artystyczne.