zamknij

Masz pytania? Zadzwoń, pomożemy! +48 531 506 400

wróć do artykułów

Egzaminy wstępne na architekturę w Gdańsku

Jak zdać egzamin na architekturę w Gdańsku 2023! 

W tym roku egzaminy wstępne na architekturę są szybciej, 1-3 czerwca i są w starej formie. Stacjonarnie!  

Egzamin z predyspozycji do zawodu architekta z roku 2022 mamy w wewnętrznych dokumentach pracowni i każdy uczeń otrzyma go na maratonie architektonicznym z wnioskami i opiniami.

RYSUJ DUŻO! Aby dostać się na studia architektury w Gdańsku.

Darmowy kurs rysunku online, do egzaminów na architekturę w Gdańsku i nie tylko!

Czwarta liceum będzie ok, zdasz egzamin na średnim poziomie. Cała reszta, która chce i choć trochę czyta, widzi, obserwuje, co się dzieje z designem i podnieca ich ołówek w dłoni, może zacząć w pierwszej-drugiej liceum. Im więcej czasu masz na ćwiczenie, tym lepszy poziom osiągniesz.

Pamiętam, jak ubzdurałem sobie architekturę, że pójdę, bo z digital paintingu mogę nie mieć pracy (2007 sic!), poszedłem na 4 miesiące kursu i… bang pierwsza 20 na liście po egzaminach – czyli się da. Przy czym nieco aspołeczny byłem i dużooo rysowałem w domu 😛

Jednak do rzeczy!

Rekrutacja na wydział Architektury i Urbanistyki Politechnika Gdańska rozpoczyna się w II pol. maja na Portalu PG. Egzamin zazwyczaj jest w I połowie 1-12 dnia czerwca.
Gmach Glówny Politechniki Gdańskiej, wydział Architektury.
Studia Architektura Gdańsk

Jak wygląda egzamin na architekturę na Politechnice w Gdańsku?

Egzamin na architekturę w Gdańsku składa się z części rysunkowej oraz testu z predyspozycji do zawodu architekta, obie części sprawdzają umiejętności rysunkowe kandydata na studia. Od 12 lat w Gdańsku na I części jest modelka, a całość egzaminów wstępnych na architekturze zaczyna iść w kierunku kreatywnego sposobu myślenia. Coraz mniej ludzi potrafi rysować i dostaje się na studia (opiszemy ten problem kiedyś w felietonie).

W 2023 z rysunku można otrzymać 50 pkt, z testu drugie 50 pkt.

Temat pierwszej części egzaminu na architekturę podany jest tydzień wcześniej.

Pierwszy etap egzaminów jest podzielony na dwa dni, aby pomieścić wszystkich kandydatów. Lista zdających jest dzielona alfabetycznie na dwie grupy. Egzamin odbywa się na dwóch dziedzińcach gmachu głównego Politechniki: A i B. Kandydaci są wpuszczani kolejno, w kolejności ustalonej na liście, muszą mieć ze sobą dowód osobisty i ubrani powinni być zgodnie z zasadami dobrego wizerunku. Polecamy przyjść wcześniej, by rozejrzeć się za odpowiednią sztalugą do rysowania oraz porównać swój poziom z resztą kandydatów. Kandydaci powinni przygotować ze sobą wszystkie potrzebne narzędzia, takie jak ulubione ołówki (na stronie PG podane są tylko 2B i 4B), ale nie jest to przedmiotem sprawdzania przed egzaminem.

Część rysunkowa sprawdza(50 pkt.)

  • umiejętność rysowania, budowania przestrzeni, perspektywy
  • umiejętność rysowania anatomii, postaci
  • znajomość kompozycji, kadrowania

Druga część to test, który odbywa się trzeciego dnia egzaminów. Zabieramy podane na stronie PG Gdańskiej rzeczy potrzebne do egzaminu. Egzamin zmienia się co roku i coraz więcej zadań projektowych jest niż historii architektury czy sztuki.

Część pisemna, test (50 pkt.):

  • znajomość rysunku perspektywicznego
  • znajomość aksonometrii
  • znajomość konstrukcji brył
  • znajomość historii architektury (choć już w coraz mniejszym stopniu)
  • umiejętność projektowania, tworzenia, rysowania pomysłów

Po każdym egzaminie ogłaszana jest lista osób zakwalifikowanych, aby dostać się dalej, trzeba zaliczyć każdy etap egzaminów. Niezaliczenie rysunku postaci, a zaliczenie testu – wyklucza z dalszej rekrutacji i na odwrót.

Jeśli chcesz więcej odpowiedzi do egzaminów z 2017, 2015 oraz 2014 i omówienie punktacji z etapu modelki, mamy cały materiał w formie filmu + pdf.

Czy trudno zdać egzamin na architekturę na PG?

Co roku próg punktowy jest ustalany inny np. w 2022 ostatnie miejsce miało 121,5 pkt z egzaminów i matur łącznie, na 310 pkt!

Zmieniła się natomiast ilość miejsc, nie jest jak kiedyś 180-195, a 140!

Wejście na teren Politechniki Gdańskiej, gdzie odbywają się egzaminy na architekturę.
Wejście na teren Politechniki Gdańskiej, gdzie odbywają się egzaminy na architekturę – studia architektura Gdańsk.
Studia Architektura Gdańsk

Gmach główny – po wejściu mamy ten widok.

Gmach główny Politechniki Gdańskiej, Wydział Architektury – widok na wejście do budynku.

Schodami do góry udamy się do sekretariatu na 3 piętro lub będziemy mogli ze schodów podglądać zdających/rysujących.

Dostać się na dziedzińce A i B, musimy zejść w dół, zaraz po wejściu do Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej.

Hol łączący oba dziedzińce – z nich wchodzimy na egzaminy.

Widok na dziedziniec z góry, tam stoją sztalugi, a na środku jest temat rysunkowy egzaminu na Architekturę w Gdańsku.

Studia Architektura Gdańsk – Gmach Główny

Egzaminy na architekturę na Politechnice Gdańskiej wymagają opłaty 150pln.

Pamiętajcie, że w elektroniczna rejestracja kandydatów w 2023 zaczyna się od 17 maja.

Termin sprawdzianu predyspozycji do zawodu architekta to 1,2,3, czerwiec 2023 r.

Porady przed egzaminem na architekturę w Gdańsku:

  1. Data zapisów na egzamin na architekturę i opłata! Zapisy kończą się 1 czerwca, więc pamiętaj, że nie będzie już możliwości zapisania się później.
  2. Ważne jest, abyś zapamiętał daty, godziny i miejsce, gdzie masz egzamin. Warto przyjść wcześniej, godzinę przed egzaminem, aby się rozejrzeć i poznać teren. Pamiętaj, żeby nie pomylić grup i godzin, inaczej możesz nie zostać wpuszczony na egzamin.
  3. Dzień przed egzaminem odpocznij, jak w sporcie – nie rysuj, a najlepiej poczytaj lub poszkicuj na luzie.
  4. Podczas egzaminu zachowaj spokój i podejdź do niego z lekkim stresem. Rysuj tak, jak się uczyłeś i nie słuchaj plotek ani rad innych kandydatów. To tylko może Cię wprowadzić w zamieszanie i obniżyć morale.
  5. Studenci architektury, którzy już zdali egzamin, mogą Cię straszyć lub pomagać. Pamiętaj, że każdy ma swoje doświadczenia.
  6. Drugą część egzaminu przeprowadza się w sobotę i trwa 4 godziny z przerwą. Przed egzaminem warto coś zjeść, aby uniknąć uczucia głodu.
  7. Drugiego dnia egzaminu czytaj uważnie, co jest wymagane. Przeczytaj wszystko ze zrozumieniem, ponieważ wiele przypadków błędów wynika z niedopatrzenia lub pominięcia istotnych informacji.
  8. Na początek zacznij od łatwiejszych zadań. Jeśli zaczynasz się zatrzymywać na zadaniu za 1 punkt przez 15 minut, odpuść je sobie i rób bardziej punktowane zadania – projektowe.
  9. Pamiętaj, że podczas egzaminu wstępnego z architektury możesz używać tylko długopisu. Ołówek jest zakazany, i będzie to sprawdzane.

Musisz zaliczyć każdy etap egzaminu!

Egzamin wstępny na architekturę jest wg mnie najważniejszą rzeczą, by studiować ten kierunek. Bez niego, nie dopuszczą Cię nawet jak masz 100% z matur. Musisz zaliczyć każdy etap testu na architekturę! Jeśli zdajesz na kilka uczelni, warto dobrać je sobie tak, by tematy się pokrywały. Gdańsk, Wrocław i Poznań ma modelkę na I części egzaminów na architekturę i na pewno jest łatwiej tam zdawać, jeśli uczyłeś się rysować postać. Inne uczelnie wymagają projektowego podejścia bardziej. 


Znajdź kurs dla siebie
Zacznij rysować
Kontakt
telefon: 531 506 400
E-mail: kontakt@edukreska.pl
Kursy malarstwa i rysunku Edukreska® Copyright 2024. All Rights Reserved.
Designed by: heksagraf and Patryk Hardziej