Nie każde dziecko jest automatycznie zafascynowane, gdy wyciągamy kartkę i kredki. Część maluchów potrzebuje dodatkowej zachęty lub konkretnej motywacji, aby usiąść w jednym miejscu i oddać się tworzeniu rysunków. Jak możemy przekonać dziecko do rysowania i rozbudzić w nim zainteresowanie tą działalnością?
Wiele osób napotyka trudności, gdy ich dziecko nie wykazuje zainteresowania rysowaniem. Może to być frustrujące i zastanawiające, zwłaszcza gdy chcemy rozwijać kreatywność i umiejętności artystyczne naszego dziecka. Istnieje jednak wiele możliwości, aby przekonać malucha do rysowania i zapewnić mu pozytywne doświadczenia związane z tą formą wyrażania siebie. Co powinniśmy robić, by zachęcić dziecko do rysowania?
Pierwsze kroki w rysowaniu można rozpocząć już od momentu, gdy dziecko zaczyna rozwijać swoje umiejętności manualne. Jeśli mamy malucha, który jest w fazie intensywnego rozwoju, mamy jeszcze dużo czasu. Wystarczy często zaproponować mu aktywność związana z rysowaniem, a dziecko chętnie siądzie i zacznie tworzyć swoje pierwsze dzieło.
Warto jednak pamiętać, że rysowanie (podobnie jak inne dziecięce działania) nie powinno być pozostawione dziecku samo sobie, zwłaszcza na początku. Dziecko dokładnie obserwuje, co robią jego rodzice, dlatego jeśli zobaczy, że mama lub tata są zaangażowani w rysowanie i wykazują żywe zainteresowanie, prawdopodobnie uzna, że jest to ciekawa i godna uwagi czynność. Wspólne rysowanie stanowi doskonały wstęp do tego, aby później rysowanie stało się dla dziecka samodzielnym i nadal przyjemnym zajęciem.
Nic tak bardzo nie zachęca do działania jak poczucie wolności. Dzieci uwielbiają, gdy mają swobodę, co sprawia, że są skłonne do przekraczania swoich granic i testowania swoich umiejętności. To dokładnie to, czego potrzebują artyści – odwagi w tworzeniu i swobody myślenia.
Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić dziecku, jest umieszczenie go przy stołu w jadalni z jednym ołówkiem i… czekanie na efekty. Jeśli naprawdę chcemy, aby dziecko doceniło rysowanie jako wspaniałą aktywność, stwórzmy dla niego odpowiednie warunki, w których będzie się czuło swobodnie. Oczywiście nie mamy na myśli, że powinniśmy pozwolić dziecku rysować po ścianach czy meblach, chyba że zdecydujemy się stworzyć specjalną ścianę, na której będzie mogło wyrażać swoją artystyczną duszę.
Warto jednak zapewnić dziecku przynajmniej mały, oddzielny stolik, dedykowany wyłącznie do twórczych działań artystycznych. Stolik, którego nie będzie się obawiało przypadkowych zarysowań. Zorganizujmy w pobliżu tego stolika odpowiednie miejsce, gdzie będą przechowywane wszystkie artystyczne przybory. Może to być miejsce na ścianie, gdzie przybory będą zawieszone w pojemnikach, lub nawet mobilne stanowisko (np. na kółkach). Nasze możliwości są ograniczone tylko naszą wyobraźnią!
Dzieci szybko tracą zainteresowanie – to fakt, wynikający z funkcjonowania uwagi dziecięcej. Młody umysł nie jest jeszcze w stanie ocenić, czy dana aktywność jest wartościowa i czy warto na nią poświęcić czas. Dziecko po prostu angażuje się w to, co jest zabawne i ciekawe, a rezygnuje z tych działań, które są nudne i nieprzynoszą satysfakcji oraz uśmiechu.
Jednak rysowanie (niezależnie od naszych własnych wspomnień z dzieciństwa) wcale nie musi być nudne. Wystarczy pokazać dziecku, że rysowanie nie ogranicza się jedynie do bezcelowego machania ołówkiem lub zwykłej kredki. Pokażmy mu, że rysowanie może być niezwykłą przygodą artystyczną! W tym celu warto zaproponować dziecku różne techniki rysowania.
Dając dziecku możliwość eksperymentowania z różnymi narzędziami, takimi jak ołówki o różnej twardości, różnego rodzaju kredki, różne rodzaje papieru, będziemy sprawić, że rysowanie stanie się prawdziwie interesującą zabawą. Wiemy, że nie każdy rodzic wie dokładnie, jakie artykuły kupić dla dziecka. Sklepy oferują ogromny wybór produktów w różnych cenach. Najlepiej dla naszego portfela będzie udać się do lokalnego sklepu papierniczego i poprosić o:
Oczywiście nie musimy kupować wszystkiego od razu z powyższej listy. Zakupy można rozłożyć na różne miesiące, ale pamiętajmy, że jeśli dziecko początkowo znudzi się rysowaniem i uzna je za mało atrakcyjne, może niechętnie do niego powrócić, nawet jeśli otrzyma najlepszy zestaw kredkowy.