zamknij

Masz pytania? Zadzwoń, pomożemy! +48 531 506 400

wróć do artykułów

Jaki szkicownik wybrać?

Wielu z nas zastanawia się, czym tak naprawdę jest szkicownik i czy warto go mieć. Szkicownik to po prostu zeszyt, w którym możemy szkicować. Może to być specjalny zeszyt dedykowany rysowaniu (często ozdobiony napisem „szkicownik”) lub po prostu zwykły zeszyt, który używamy w tym celu. Ale czy warto posiadać szkicownik? Do czego właściwie służy i czy jest skuteczny? Jaki szkicownik powinniśmy wybrać, by najlepiej spełniał on swoją funkcję? Odpowiemy na te pytania w tym artykule.

Komu przyda się szkicownik?

Przede wszystkim musimy sobie zadać pytanie, komu faktycznie przyda się szkicownik. Odpowiedź jest prosta – praktycznie każdemu, kto lubi rysować. Nie tylko tym, którzy zamierzają związać swoją przyszłość z rysowaniem. Szkicowanie może być po prostu przyjemnością, sposobem na spędzanie czasu – zdecydowanie lepszym niż „siedzenie w telefonie”. Każdy może szkicować! Ale kto powinien szczególnie skorzystać z szkicownika?

Szkicownik – kształtowanie nawyku codziennego ćwiczenia rysowania

Szkicownik przyda się zwłaszcza tym, którzy mają ambicje związane z rysowaniem. Dlaczego? Dzięki posiadaniu szkicownika możemy wypracować w sobie nawyk codziennego rysowania i ćwiczenia, co przekłada się na rozwój naszych umiejętności. W żadnej dziedzinie nie można osiągnąć mistrzostwa bez ciągłego eksperymentowania i poprawiania. Szkicownik daje nam przestrzeń do prób i błędów. Jest to nasze własne miejsce, w którym możemy eksperymentować, a nikt nas za to nie ocenia. Szkicownik jest dla nas – pokazuje nam, że nasze rysunki będą się różnić, na przykład, w zależności od tego, czy rysujemy dłoń po raz pierwszy czy po miesiącu codziennych ćwiczeń.

Szkoły rysunku szczególnie zachęcają do codziennego szkicowania, ponieważ przyczynia się to do rozwoju artystycznego ucznia. Profesjonalni rysownicy zawsze podkreślają znaczenie codziennego rysowania dla rozwinięcia naszych umiejętności artystycznych.

Szkicowanie spontaniczne – czym jest?

Szkicownik to również miejsce, w którym możemy tworzyć spontaniczne, codzienne, niedopracowane rysunki. To rysunki powstałe w chwili, bez wcześniejszego planowania. Przechodzimy obok drzewa, siadamy na trawie i próbujemy je narysować. Rysujemy je raz, drugi, trzeci, dziesiąty – dopóki nie będzie przypominało tego, co widzimy. Potem idziemy dalej. Tego rodzaju aktywność nie wymaga planowania, dlatego warto mieć szkicownik zawsze przy sobie i pozwolić sobie na inspirację otoczeniem.

Jak wybrać odpowiedni szkicownik?

Gdy już wiemy, że warto go mieć, zastanawiamy się, jaki szkicownik wybrać. Prawda jest taka, że nie ma to większego znaczenia! Może mieć mało kartek lub wiele, może być gruby lub cienki, okładka może być miękka lub twarda – to nie ma znaczenia. Najważniejsze, aby szkicownik po prostu motywował nas do rysowania.

Jeśli zależy nam na jakości naszych rysunków, lepiej wybrać szkicownik z twardą oprawą, ponieważ umożliwi nam łatwe rysowanie w dowolnym miejscu. Grubość kartek również ma znaczenie. Im grubsze, tym mniej nasze rysunki będą przebijać na kolejne strony. Nie oznacza to jednak, że nie można szkicować na cieńszych kartkach – jeśli chcemy tworzyć lekkie ołówkowe szkice, nie ma potrzeby przepłacać za kartki o dużej gramaturze.

Szkicownik – czy warto dążyć do perfekcji?

Przede wszystkim zapamiętajmy jedno – szkicownik nie służy do doskonalenia perfekcji! Choć internet pełen jest inspiracji, które pokazują drogę od niechlujnych szkiców do pięknych rysunków, nie musi to być prawdą! Często te inspiracje omijają strony, na których popełniono błędy lub które nie pasują do ogólnej koncepcji szkicownika.

Nasz szkicownik nie musi być idealny. Strony nie muszą ze sobą harmonizować, pierwsza strona nie musi być piękna, a jeden rysunek nie musi być lepszy od drugiego. Nawet jeśli po 10 próbach nadal coś nam nie wychodzi, nie ma w tym nic złego. To właśnie dlatego mamy szkicownik – jest to miejsce, w którym możemy pozwolić sobie na błędy. Nic dziwnego, że mówi się, że człowiek uczy się na błędach! Rysowanie jest dokładnie tak samo.

Nasz szkicownik nie musi być doskonały. Jedna strona nie musi pasować do drugiej, a nasze rysunki mogą być niedoskonałe. Ważne jest, żeby czerpać z tego przyjemność i nieustannie się rozwijać. Szkicownik to przestrzeń dla naszej kreatywności, gdzie możemy odkrywać i rozwijać nasze umiejętności artystyczne. Niech to będzie nasze miejsce eksperymentów, badań i twórczego procesu. Niech szkicownik stanie się dla nas narzędziem, które pomoże nam rozwijać naszą pasję i umiejętności artystyczne.


Znajdź kurs dla siebie
Zacznij rysować
Kontakt
telefon: 531 506 400
E-mail: kontakt@edukreska.pl
Kursy malarstwa i rysunku Edukreska® Copyright 2024. All Rights Reserved.
Designed by: heksagraf and Patryk Hardziej