zamknij

Masz pytania? Zadzwoń, pomożemy! +48 531 506 400

wróć do artykułów

Od czego zacząć, by zostać artystą?

Czy istnieje zawód artysty? Czy trzeba ukończyć studia, aby zostać artystą? Kto ma szansę na przyszłość w dziedzinie sztuki, i czy taka przyszłość jest opłacalna? W tym artykule odpowiemy na te i inne pytania.

Żyjemy w czasach, gdy praktycznie każdy dąży do bycia „kimś”. Studia są postrzegane jako ścieżka do przyszłości, powinny być praktyczne i przede wszystkim prowadzić do zdobycia zawodu. Rodzice, dziadkowie i otoczenie zwykle oczekują tego od nas. Wybór „niepraktycznego” kierunku studiów jest często stygmatyzowany. A co jeśli nie wybierzemy żadnego kierunku? Dla wielu jest to nie do pomyślenia.

Czy w przypadku artysty wykształcenie ma znaczenie?

Trzeba przyznać, że czasy się zmieniają. Obecnie tytuł naukowy nie ma już takiej wagi jak dawniej, gdy studia były zarezerwowane dla nielicznych i stanowiły znak elitarności. Teraz sukces można osiągnąć znacznie szybciej zdobywając popularność w mediach społecznościowych niż posiadając dyplom uczelni wyższej.

Oczywiście nie dotyczy to wszystkich branż. Trudno oczekiwać, że ktoś zostanie elektromechanikiem czy nawigatorem bez odpowiednich studiów, ale można osiągnąć to dzięki dużemu zaangażowaniu w promowanie swojego talentu w mediach społecznościowych. Jednak w branży artystycznej sytuacja jest zupełnie inna.

Dla artysty nie studia, ale praca mają znaczenie

Nie stajemy się artystami po ukończeniu studiów i zdobyciu tytułu. Stajemy się nimi po zdobyciu odpowiedniej popularności i uznania. Studia nie gwarantują nam tego. Zagwarantuje to natomiast nasza własna praca.

Bycie artystą jest jednocześnie trudne i proste. Trudne, ponieważ rynek jest już nasycony wybitnymi artystami, którzy tworzą w różnych stylach, dlatego trudno jest wymyślić coś oryginalnego, co wyróżni nas spośród innych. Jednak proste, ponieważ mamy wiele możliwości promocji. Dzięki mediom społecznościowym możemy w kilka sekund dotrzeć do tysięcy potencjalnych odbiorców.

Artysta nie może być przeciętny

Musimy sobie jasno powiedzieć – w tej branży nie można być przeciętnym. Nie możemy być powtarzalni. Aby osiągnąć sukces, musimy wyróżniać się i zaproponować odbiorcom coś, czego jeszcze nie widzieli u innych artystów. To nie jest łatwe, ponieważ wiemy, że praktycznie wszystko jest już dostępne w Internecie. Powielanie tego, co już istnieje, nie przyniesie nam dużych zarobków. Nie można utrzymać się jako artysta, który nie wyróżnia się.

Nie można sobie wyobrazić, że ktoś będzie zamawiał i płacił za prace artysty o przeciętnym poziomie. A nawet jeśli tak będzie, ile prac musiałby taki artysta stworzyć, żeby się utrzymać? Jak miałby stać na sprzęt i materiały artystyczne? Co z kwestiami podatkowymi, założeniem działalności gospodarczej i regularnym opłacaniem wszystkich związanych z tym kosztów?

Zapis się na kurs rysunku!

Perspektywa zarobków całkowicie się zmienia, gdy jesteśmy naprawdę dobrzy. Wspaniali artyści zarabiają kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie, a praktycznie nie muszą wiele robić. Przeciętny artysta otrzyma za swoje prace około 200-300 zł, a ktoś może narzekać, czy nie można zrobić taniej. Natomiast uznanemu artyście można zapłacić od 7 do 10 tysięcy za sesję, a klient będzie zachwycony, że to tak tanio! Wszystko sprowadza się do renomy i popularności.

Jak zostać artystą?

Wierzymy, że wszystko, co do tej pory napisaliśmy, daje odpowiedź na pytanie, jak zostać artystą. Jak stać się dobrym artystą. Przede wszystkim musimy znaleźć swój styl, swoją niszę, coś, w czym możemy się wyróżnić i być najlepsi.

Gdy już to odnajdziemy, musimy zadbać o swoją popularność. Najłatwiej zacząć od założenia własnego konta na Instagramie, Pintereście i promowania naszych prac w grupach na Facebooku. Musimy dać się poznać! W przeciwnym razie nikt nie będzie w stanie nas znaleźć ani docenić.


Znajdź kurs dla siebie
Zacznij rysować
Kontakt
telefon: 531 506 400
E-mail: kontakt@edukreska.pl
Kursy malarstwa i rysunku Edukreska® Copyright 2024. All Rights Reserved.
Designed by: heksagraf and Patryk Hardziej