zamknij

Masz pytania? Zadzwoń, pomożemy! +48 531 506 400

wróć do artykułów

Perspektywa w rysunku

Perspektywa w Rysunku: Kurs Rysunku Online Kresl.pl

Czym jest perspektywa?

Perspektywa to technika, która umożliwia wykreowanie głębi i realizmu na płaskiej powierzchni poprzez iluzję optyczną. W naszych zajęciach zgłębimy zasady perspektywy, które pomogą precyzyjnie określić przestrzeń kompozycji oraz płaszczyzny, na których tworzymy.

Jak wygląda praktyka?

Rozumienie teorii perspektywy ułatwia tworzenie realistycznych szkiców. Zdobędziesz umiejętność tworzenia przestrzeni za pomocą prostych kresek, co jest kluczowe przez cały czas nauki rysowania.

Podstawy perspektywy jednozbiegowej

Jednozbiegowa perspektywa to lvl 1, dlatego zazwyczaj zaczynamy od niej. Ukazuje ona efekt zbliżania się elementów w kierunku punktu zbiegu. Pokazuje efekt skrótu perspektywicznego. Przykład? Stoisz na torach i widzisz, że szyny zbiegają się w jednym punkcie, w oddali. To punkt zbiegu.

Jednakże, ograniczenie się wyłącznie do jednego punktu zbiegu w kompozycji może sprawić, że praca będzie wyglądała monotonnie. Jednozbiegową perspektywę stosujemy zazwyczaj tylko do wprowadzenia, chyba że posiadamy duże umiejętności i potrafimy wzbogacić pracę za pomocą faktur, cieni i innych technik. To jednak temat na inną lekcję, którą można zgłębiać podczas kursu rysunku online.

Zasady – perspektywa jednozbiegowa.

  • Linie zbiegu schodzą się do jednego punktu/zbiegu
  • Linii zbiegu jest nieskończenie wiele
  • Człowiek stoi równolegle względem ściany, obiektu w tym przypadku
  • H – to linia horyzontu, poziom naszego wzroku

Linia horyzontu

Musisz wiedzieć czym jest i gdzie jest horyzont, bez tej wiedzy rysunek może wydać się nieproporcjonalny.

Horyzont to:

  • Linia określająca poziom wzroku
  • Linia wyznaczająca miejsca głów ludzi
  • Linia, na której znajdują się punkty zbiegu
Wysokości linii horyzontu i jej zależności.

Linia horyzontu jest poziomem naszego wzroku. To oznacza, że jeśli stoimy na tej samej płaszczyźnie, co dany budynek/obiekt, to wszystko do linii horyzontu ma wysokość naszego wzroku.

Odmierzanie postaci w perspektywie, wysokość ludzi.

Perspektywa dwuzbiegowa: To bardziej złożona forma, pozwalająca na ukazanie obiektów z różnych kątów. Punkty zbiegu dla linii równoległych znajdują się w i poza obrębem obrazu, tworząc naturalniejsze ujęcia.

Perspektywa trójzbiegowa i wielozbiegowa: Kiedy chcemy odwzorować obiekty pod różnymi kątami, perspektywa trójzbiegowa lub wielozbiegowa staje się kluczowa. To zaawansowana technika, która pozwala na rysowanie złożonych kompozycji.


Znajdź kurs dla siebie
Zacznij rysować
Kontakt
telefon: 531 506 400
E-mail: kontakt@edukreska.pl
Kursy malarstwa i rysunku Edukreska® Copyright 2024. All Rights Reserved.
Designed by: heksagraf and Patryk Hardziej