zamknij

Masz pytania? Zadzwoń, pomożemy! +48 531 506 400

wróć do artykułów

Jak rozwinąć w dziecku potencjał artystyczny?

Wspomnienia przedszkolnych czasów, gdy wszyscy rysowaliśmy obrazki, są obecne u każdego z nas. Niektórym wychodziło to lepiej, innym gorzej, a już wtedy można było zauważyć, które dziecko ma szczególny potencjał artystyczny. Rodzice, którzy dostrzegają takie zdolności u swojego dziecka, starają się zrobić wszystko, aby je rozwijać. Jak to zrobić?

Wakacyjne kursy rysunku i malarstwa dla dzieci.
Wakacyjne kursy rysunku i malarstwa dla dzieci w Gdyni, od 7 roku życia.

Spędzaj czas kreatywnie z dzieckiem

Najważniejsze jest pamiętać, że rozwój dziecka w dużej mierze zależy od rodziców. Organizm dziecka jest niezwykle podatny na wpływy z zewnątrz – wszystko, co pokażemy dziecku, może zostać przyjęte z ogromnym entuzjazmem. Dlatego ważne jest, aby pokazywać dziecku dobre wzorce.

Jeśli pokażemy dziecku, że ciekawe i inspirujące jest spędzanie czasu na oglądaniu bajek lub patrzeniu na smartfony, dziecko będzie robić dokładnie to, co mu pokazano. Jeśli jednak pokażemy dziecku, że czas można spędzać w kreatywny sposób, dziecko będzie naśladować ten wzorzec. To zależy od nas.

Podczas zabawy z dzieckiem, warto stawiać na maksymalną kreatywność, aby pobudzać jego zdolności do samodzielnego wyobrażania sobie rzeczywistości. Przykładem wartościowej zabawy może być wspólne budowanie domów z klocków – po kilku takich domach zauważymy, że dziecko zaczyna budować domy samodzielnie i robi to całkiem dobrze! Każdy inżynier architektury zaczynał od budowania domów z klocków.

Zapisz dziecko na zajęcia w Edukresce!

Zapisz dziecko na zajęcia artystyczne

Nie wszyscy rodzice mają czas, aby osobiście wspierać rozwój swojego dziecka przez kilka godzin dziennie. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalisty – kogoś, kto pokaże dziecku kreatywne zabawy artystyczne, różne techniki plastyczne i pokaże, że sztuka może być wyrazem emocji i świetną zabawą.

Tego rodzaju zajęcia nie muszą być drogie. Miejskie domy kultury często organizują bezpłatne zajęcia artystyczne – warto zainteresować się ich ofertą wcześniej, ponieważ miejsca są często szybko zajmowane. Darmowe zajęcia plastyczne są również organizowane w wielu szkołach. Nauczyciele mają obowiązek prowadzenia dodatkowych zajęć rozwijających zdolności uczniów, a większość nauczycieli plastyki prowadzi takie zajęcia dla uczniów z wyjątkowym potencjałem artystycznym.

Pokaż dziecku, jak bawić się artystycznie samodzielnie

Wspólna zabawa z dzieckiem jest oczywiście cenna, ale samoistna zabawa może być równie wartościowa. Musi być jednak interesująca dla dziecka, bo w przeciwnym razie szybko mu się znudzi i porzuci proponowaną przez dorosłego aktywność. Musimy pokazać dziecku, jak samoistnie bawić się w sposób artystyczny. Co możesz zrobić?

Zakup materiały plastyczne

Niestety, dobre rezultaty wymagają inwestycji – nie tylko czasu, ale także często pieniędzy. Jeśli chcemy rozwijać potencjał artystyczny dziecka, musimy mu zapewnić odpowiednie materiały. Jakie wyposażenie jest potrzebne?

  • Białe i kolorowe kartki,
  • Farby plakatowe, akwarelowe, akrylowe,
  • Kredki ołówkowe, świecowe, pastelowe,
  • Nożyczki, klej, taśma klejąca,
  • Plastelina, modelina,
  • Pędzle, ołówki, węgiel rysunkowy.

Zorganizuj dziecku przestrzeń plastyczną

Kupienie wymienionych wyżej materiałów i pozostawienie ich w reklamówce nie będzie miało pozytywnego efektu. Dziecko interesuje się tym, co przyciąga jego uwagę. Warto więc eksponować artykuły plastyczne, np. na wózku lub regale, gdzie dziecko razem z rodzicem będzie mogło poukładać wszystkie artystyczne skarby.

Najlepiej zorganizować przestrzeń z biurkiem lub stolikiem dedykowanym do prac artystycznych. To ważne, aby dziecko nie czuło się ograniczone przez obawy o zabrudzenia czy uszkodzenie czegoś. Jeśli chcemy, aby dziecko eksperymentowało z różnymi technikami i możliwościami, pozwólmy mu poczuć tę swobodę i stwórzmy przestrzeń, w której będzie się czuło wolne.

Naucz dziecko różnych technik artystycznych

Możemy nauczyć dziecko różnych technik plastycznych samodzielnie (pomogą nam tutoriale online!) lub dziecko może nauczyć się ich na zajęciach artystycznych. Ważne jest, aby dziecko miało różne możliwości artystycznej pracy – jeśli będzie miało tylko kartkę i kredki, szybko stwierdzi, że to nudne. Zwiększanie możliwości dziecka sprzyja jego rozwojowi artystycznemu.


Znajdź kurs dla siebie
Zacznij rysować
Kontakt
telefon: 531 506 400
E-mail: kontakt@edukreska.pl
Kursy malarstwa i rysunku Edukreska® Copyright 2024. All Rights Reserved.
Designed by: heksagraf and Patryk Hardziej