zamknij

Masz pytania? Zadzwoń, pomożemy! +48 531 506 400

wróć do artykułów

Jak zacząć rysować?

W teorii jest to bardzo proste – wystarczy wziąć ołówek i kartkę lub tablet graficzny, i zacząć rysować. Jednakże, jeśli czytasz ten tekst, to wiesz, że to nie jest takie proste. Szukasz wskazówek, co naprawdę trzeba zrobić, aby rozpocząć rysowanie – estetycznie, skutecznie i z możliwością rozwoju. Postaramy się podpowiedzieć Ci drogę do osiągnięcia tego celu.

Przede wszystkim, należy pamiętać, żeby rozpocząć rysowanie bez stawiania sobie zbyt wygórowanych oczekiwań. Jeśli wyznaczymy sobie za wzór pracę naszego ulubionego artysty i będziemy próbować narysować własną pracę na jego poziomie w ciągu kilku dni, to szybko zrezygnujemy z rysowania. Zobaczymy, jak wiele nam brakuje i pomyślimy: „no nie, nigdy nie będę tak rysować”. Oczywiście, z takim podejściem nie osiągnie się mistrzostwa.

Jak zacząć rysować - od czego najlepiej zacząć naukę rysowania.
Jak zacząć rysować – od czego najlepiej zacząć naukę rysowania.

Każdy kiedyś zaczynał

Dlatego to, co trzeba mieć na uwadze, to fakt, że każdy artysta kiedyś zaczynał. Każdy artysta, którego teraz podziwiamy, był kiedyś w dokładnie tym samym momencie, co my. Również nie umiał rysować i zastanawiał się, jak zacząć. Nie ma w tym nic wstydliwego! Musimy być cierpliwi i wyrozumiali wobec siebie. Musimy dać sobie prawo do tego, by nasz rozwój był procesem, a nie od razu sukcesem. Na drodze do mistrzostwa spotkają nas liczne porażki, sporo podartych kartek i sporo szkicowników wyrzuconych w kąt. To bardzo dobrze! Jakże inaczej można się uczyć, jak nie na własnych błędach?

Od czego więc zacząć?

Ustaliliśmy już, że nie stawiasz sobie zbyt wygórowanych oczekiwań i jesteś pogodzony z myślą, że Twoje prace za miesiąc nie będą zdobywały dziesiątek tysięcy polubień na Instagramie i nie zawisną w lokalnej galerii sztuki. Jesteś więc przygotowany psychicznie do rozpoczęcia rysowania. Przyjdzie teraz czas na przygotowanie się fizyczne.

Po pierwsze, musisz udać się na małe zakupy. Na sam początek przydadzą Ci się:

  • szkicownik,
  • ołówki różnej twardości (najlepiej kilka B oraz kilka H),
  • kartki dużego formatu,
  • deska do rysowania.

Szkicownik jest świetny do rysowania spontanicznego oraz do obserwowania własnych

Od czego najlepiej zacząć naukę rysowania - krok po kroku.
Od czego najlepiej zacząć naukę rysowania – krok po kroku.

Rysuj samodzielnie lub w szkole rysunku

Jeśli już masz narzędzia, musisz też mieć plan działania. Możesz stworzyć go samodzielnie lub skorzystać z programu wybranej szkoły rysunku. Oba podejścia mają swoje wady i zalety. Osobom, które mają problemy z motywacją, zalecamy wybór szkoły rysunku, która będzie wymagała wykonywania konkretnych zadań oraz regularnego szkicowania.

Dlaczego regularnie? Bo powtarzalne ćwiczenia są kluczem do sukcesu. Jak w każdym sporcie, tak i w rysowaniu, tylko praktyka prowadzi do mistrzostwa. Nie wystarczy narysować człowieka raz, nie wystarczy odwzorować kompozycji martwej natury tylko raz. Nauka rysowania to proces, który trwa etapami. Im więcej będziesz ćwiczył, tym szybciej osiągniesz kolejne etapy.

Mierz wysoko!

Niektórzy myślą, że jeśli nie od razu osiągną sukces jako artyści, to powinni zatrzymać się na prostych rysunkach, takich jak butelka i kula. Ale to nie jest prawda! Wręcz przeciwnie, powinni wyzwalać swoją kreatywność i rysować coraz bardziej skomplikowane kompozycje, wyznaczać sobie krótsze terminy i stawiać sobie coraz większe wyzwania.

Zacznij od prostych rzeczy, ale nigdy na nich się nie zatrzymuj. Zawsze dąż do doskonałości! 😉

Podstawy rysowania - szkicowanie, ołówek i perspektywa.
Podstawy rysowania – szkicowanie, ołówek i perspektywa.

Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!


Znajdź kurs dla siebie
Zacznij rysować
Kontakt
telefon: 531 506 400
E-mail: kontakt@edukreska.pl
Kursy malarstwa i rysunku Edukreska® Copyright 2024. All Rights Reserved.
Designed by: heksagraf and Patryk Hardziej