zamknij

Masz pytania? Zadzwoń, pomożemy! +48 531 506 400

wróć do artykułów

Nauka rysowania krok po kroku

Nie posiadasz żadnej wiedzy na temat rysowania, ale chciałbyś zacząć i nie wiesz, od czego zacząć? Dobrze trafiłeś! W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie 10 najważniejszych wskazówek dla początkujących rysowników. Przeczytaj je i zainspiruj się!

Przeczytaj 25 darmowych lekcji rysunku od nas!

Krok 1: Zaopatrz się w podstawowe artykuły

Rysowanie w powietrzu palcem niestety nie jest możliwe. Jeśli chcesz zacząć rysować, potrzebujesz kilku podstawowych narzędzi. Zaopatrz się w ołówki, najlepiej te wykonane z samego grafitu (ołówki bez drewna) o różnych stopniach twardości (B i H). Kup również:

  • Deskę do rysowania lub sztalugę,
  • Kartki papieru,
  • Szkicownik.

Takie wyposażenie na początek powinno Ci wystarczyć.

Krok 2: Stwórz sobie miejsce do rysowania

Jeśli już masz wszystkie niezbędne narzędzia, stwórz sobie dedykowane miejsce do rysowania. Deska musi gdzieś spoczywać, a sztaluga musi mieć swoje miejsce. Znajdź wygodne i dobrze oświetlone stanowisko. Najlepiej umiejscowić je w pobliżu okna lub pod lampą, która nie rzuca cienia na twoją pracę. Dobre stanowisko to podstawa do dobrej pracy!

Krok 3: Zaczynaj od podstaw rysunku

Jeśli od razu podejmiesz się zbyt trudnych zadań i nie będziesz sobie z nimi radzić, szybko stracisz motywację. Zawsze zaczynaj od prostych rzeczy. Zamiast rysować całe postacie ludzkie, zacznij od poszczególnych kończyn. Nie próbuj od razu tworzyć skomplikowanych kompozycji z przedmiotów, kul, butelek i kwiatów. Zamiast tego, skup się na dokładnym narysowaniu tylko jednego z tych elementów.

Krok 4: Nie zatrzymuj się na podstawach rysunku- idź dalej!

Podstawowe zadania to tylko początek. Jeśli skończysz na tym etapie, nie będziesz się rozwijać! Zawsze zaczynaj od podstaw, ale nie zatrzymuj się na nich. Postaw sobie wyższe cele i stawiaj sobie coraz trudniejsze zadania.

Krok 5: Przeglądaj prace znanych artystów

Trudno sobie wyobrazić, co oznacza „dobra praca”, jeśli ograniczasz się tylko do oglądania swoich własnych dzieł. Może wydawać Ci się, że jesteś już w dobrym miejscu, że jesteś świetny. Porównanie swoich prac z dziełami uznanych artystów szybko przywróci Cię do rzeczywistości. Warto wiedzieć, do czego należy dążyć!

Krok 6: Skorzystaj z internetowych pomocników

W dążeniu do doskonalenia umiejętności mogą pomóc Ci internetowe poradniki, takie jak kursy online czy darmowe lekcje na blogach i kanałach na YouTube. Nie bój się korzystać z takich źródeł. Zostały one stworzone właśnie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rysowaniem.

Sprawdź nasz kurs rysunku online!

Krok 7: Zapisz się do szkoły rysunku

Jeśli nadal masz trudności ze samodzielnym zdobywaniem wiedzy i nie widzisz postępów w swojej pracy, a także nie wiesz, jak podnieść swoje umiejętności, zapisz się do szkoły rysunku. Profesjonaliści pomogą Ci w rozwoju i poszerzeniu umiejętności.

Krok 8: Zawsze noś ze sobą szkicownik

Czy zawsze nosisz ze sobą telefon? Dołącz do niego również szkicownik. Zabieraj go ze sobą wszędzie i rysuj spontanicznie. Jeśli zachwyci Cię drzewo, budynek, czy rama okna – rysuj, eksperymentuj. Szkicownik jest właśnie po to, abyś mógł próbować i stworzyć sobie miejsce do ćwiczeń.

Krok 9: Rysuj, rysuj, rysuj!

Bez zaangażowania nie osiągniesz sukcesu, nie tylko w rysowaniu, ale także w innych dziedzinach. Podstawową wskazówką dla początkującego rysownika jest… rysowanie! Nie tylko od czasu do czasu, ale codziennie, regularnie, najlepiej przez określoną ilość czasu. Pamiętaj – bez praktyki nie zdobędziesz mistrzostwa.

Krok 10: Ciesz się rysowaniem!

To jest kluczowe – pamiętaj o tym na zawsze. Nie rób niczego, co sprawi, że rysowanie przestanie być dla Ciebie przyjemnością. To jest pierwszy krok do porzucenia rysowania na zawsze. Jeśli chcesz kontynuować tę działalność, musisz czerpać z niej radość. Jeśli rysowanie na sztaludze jest dla Ciebie uciążliwe, rysuj na desce. Jeśli szkoła rysunku Cię zniechęca, zrezygnuj. Jeśli oglądanie mistrzów rysunku na Instagramie Cię zasmuca, przestań to robić.


Znajdź kurs dla siebie
Zacznij rysować
Kontakt
telefon: 531 506 400
E-mail: kontakt@edukreska.pl
Kursy malarstwa i rysunku Edukreska® Copyright 2024. All Rights Reserved.
Designed by: heksagraf and Patryk Hardziej